Пільги дітям учасників АТО

1 черв. 2016
До відома та використання у роботі керівників дошкільних установ району.

Уперше пільги для учасників антитерористичної операції встановлено Законом України від 01.07.2014 № 1547-УІІ, яким внесено зміни до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-ХІІ, а саме: пункт 19 цієї статті викладено в новій редакції.

З дати набрання чинності Законом № 1547, тобто 19.07.2014, учасниками бойових дій визначаються також: "військовослужбовці (резервісти, військовозобов*язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв*язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, брали безпосередню участь в АТО в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством".

Законом про статус ветеранів встановлено низку істотних пільг для учасників АТО, зокрема знижки на оплату житлово-комунальних послуг; безкоштовне санаторно-курортне лікування, пільгове отримання кредитів тощо. Однак пільг щодо перебування дітей учасників АТО у дошкільних навчальних закладах не передбачено. Натомість встановлено пільги для дітей військовослужбовців Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-ХІІ. Так, відповідно до частини четвертої статті 13 Закону № 2011 дітям військовослужбовців за місцем проживання їх сімей у першочерговому порядку надаються місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах і дитячих оздоровчих таборах незалежно від форм власності. Окрім того, відповідно до частини п*ятої статті 18 Закону № 2011 місцеві ради надають позачергово місця дітям військовослужбовців та дітям військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час  проходження служби, у дитячих закладах за місццем проживання.
Згідно з підпунктом 2 пункту "а" статті 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР створення необхідних умов для виховання дітей є одним із владних (самоврядних) повноважень органів сільських, селищних, міських рад. Тому влада на місцях повноправна встановлювати інші пільги та компенсації. Зокрема, департаменти соціальної політики низки обласних державних адміністрацій заявили про пріоритетність встановлення пільг і допомоги учасникам АТО та їхнім родинам.
Загалом повноваження розв*язувати питання соціального захисту учасників АТО надано Державній службі України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, утвореній відповідною постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.2014 № 326.
  (за матеріалами журналу "Практика управління дошкільним закладом"  №11 /2014 р. На питання щодо пільг дітей учасників АТО відповідала Людмила Зеленько,  редактор-експерт журналу "Кадровик-01")